
Toyota a NTT spojují síly pro bezpečnější dopravu pomocí mobilní umělé inteligence
Společnosti Toyota a Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT) oznámily plány na vytvoření nové mobilní platformy s využitím umělé inteligence (AI), která by měla přispět ke snížení počtu dopravních nehod. Na tento ambiciózní projekt obě společnosti vyčlení 500 miliard jenů (cca 77 miliard korun) s výhledem dokončení do roku 2030.
Toyota a NTT zahájily spolupráci již v roce 2017, kdy se soustředily na vývoj technologií pro propojení automobilů s různými službami a datovými sítěmi. V roce 2020 se partnerství rozšířilo o koncepty chytrých měst, zaměřené na optimalizaci dopravy a energetické úspory. Dalším krokem bude realizace nového systému, který má začít fungovat v roce 2025 a do roku 2028 rozšíří svoji infrastrukturu a naváže spolupráci s partnery z oblasti průmyslu, vládního sektoru a akademické sféry.
Softwarově definovaná vozidla pro lepší bezpečnost na silnicích
Toyota pracuje na bezpečnostních technologiích, které odhalují a upozorňují na potenciální nebezpečí na silnicích a pomáhají řidičům předcházet krizovým situacím. Dalším cílem společnosti je dosáhnout stavu nulové nehodovosti díky systému, který bude propojen s dopravní infrastrukturou, vozidly i samotnými uživateli silnic. Tento systém bude zahrnovat pokročilé asistenty řidiče a technologie autonomního řízení.
Pro naplnění tohoto cíle plánuje Toyota vývoj softwarově definovaných vozidel, u nichž bude kladen důraz na bezpečnostní prvky. Její operační systém Arene a elektronické platformy budou upraveny tak, aby umožňovaly efektivnější sdílení dat a využití umělé inteligence. Díky těmto inovacím budou vozy lépe přizpůsobeny na různé dopravní scénáře a přispějí k vyšší bezpečnosti na silnicích.
Význam umělé inteligence a datové infrastruktury
Toyota a NTT se také zaměří na vytvoření inteligentní komunikační infrastruktury, která bude schopna zpracovávat a analyzovat data v reálném čase. Tento systém bude určen k tomu, aby sbíral a vyhodnocoval obrovské množství informací o aktuální dopravní situaci, čímž podpoří efektivitu celého dopravního ekosystému.
Mobilní platforma AI bude tvořena několika klíčovými komponenty. Kromě zvyšování výkonu datových center se projekt zaměří i na vývoj technologie IOWN (Innovative Optical and Wireless Network) od NTT, která umožní vyšší výpočetní výkon a přenos velkých objemů dat s minimální latencí. Tato technologie má být schopna přizpůsobit se různým prostředím – od hustě osídlených měst až po venkovské oblasti, kde jsou specifické podmínky.
Cíle projektu: Bezpečnost, efektivita a úspora energie
S plánovanou infrastrukturou bude umělá inteligence v reálném čase analyzovat dopravní situaci a poskytovat pokročilé asistenční systémy a autonomní řízení. Platforma by měla přispět nejen k eliminaci dopravních nehod, ale také ke snížení spotřeby energie a efektivnějšímu využívání zdrojů v logistických a dopravních procesech.
Tento rozsáhlý projekt ukazuje směr, jakým se moderní technologie a automobilový průmysl ubírají. Díky spolupráci s partnery z různých odvětví bude Toyota schopna naplno využít potenciál umělé inteligence a vytvořit mobilní platformu, která zlepší bezpečnost a efektivitu v dopravě nejen v Japonsku, ale potenciálně i na globální úrovni.