
Neobvyklé dopravní předpisy z celého světa, které vás mohou překvapit
Každá země má své specifické dopravní předpisy, které jsou vytvářeny s cílem zajistit bezpečnost a plynulost provozu. Některé z těchto pravidel však mohou zahraničním řidičům připadat zvláštní až kuriózní. V tomto článku se podíváme na 10 nejzvláštnějších dopravních předpisů z různých koutů světa, které byste měli znát, pokud plánujete cestovat do zahraničí.
1) Pozor na kaluže v Anglii
Kdo z nás to nezažil – projde kolem kaluže a kolem projíždějící auto ho nechtěně osprchuje vodou. Ve Velké Británii si na takové situace dávají pozor nejen chodci, ale i policisté. Pokud řidič způsobí, že při průjezdu kaluží postříká vodou chodce, může ho čekat pokuta. Výše pokuty závisí na závažnosti situace a může se pohybovat od 100 až do 5 000 liber. Kromě toho může být řidič penalizován ztrátou bodů na svém řidičském průkazu.
2) Ticho musí být i v noci, zvlášť ve Švýcarsku
Švýcarsko si velmi cení nočního klidu a dbá na to, aby občané měli možnost v klidu odpočívat. Aby se minimalizoval hluk, platí zde několik zajímavých pravidel. Například mezi 22. hodinou večerní a 7. hodinou ranní je zakázáno bouchat dveřmi od auta, kapotou nebo kufrem. Také je zakázáno prudce zrychlovat, což by mohlo rušit noční klid. Pokud na semaforu zastavíte, musíte dokonce vypnout motor svého vozu.
3) Kuriózní předpisy z USA
Spojené státy jsou zemí, kde se setkáte s nejpodivnějšími dopravními předpisy. Například v Youngstownu, Ohio, je nezákonné mít prázdnou nádrž. Cílem tohoto nařízení je přimět řidiče, aby měli vždy dostatek paliva a nezpůsobili tak potenciální zácpy nebo nebezpečné situace. V New Jersey existuje zákon, který zakazuje řidičům, kteří byli přistiženi při řízení pod vlivem alkoholu, žádat o personalizovanou registrační značku po dobu 10 let. Ve Fenwick Island, Delaware, je zase zakázáno spát v autě, převlékat se nebo dokonce vařit.
4) Rozptylování za jízdy je přísně zakázáno
Na Kypru se zákonodárci rozhodli chránit řidiče před možným rozptýlením během jízdy. Zákon zde zakazuje nejen jídlo a pití za volantem, což má snížit riziko nehod způsobených nepozorností. Tento předpis je příkladem, jak se různé země snaží zajistit bezpečnost na silnicích i pomocí netradičních opatření.
5) Nevystrkujte ruce z okna, varuje Austrálie
V Austrálii existuje předpis, který zakazuje vystrkování jakýchkoli částí těla z okna jedoucího vozu, včetně rukou. Toto pravidlo je zavedeno kvůli ochraně řidičů i chodců před možnými nehodami, zejména v případě, kdy se vozidla míjejí v těsné blízkosti. Existuje však výjimka – pokud nefungují směrovky, řidič může signalizovat změnu směru rukou.
6) Palubní kamery nejsou všude vítány
Použití palubních kamer, které nahrávají dění na silnici, je v mnoha zemích běžné. Ve Švýcarsku je však jejich použití přísně regulováno. Kamery mohou natáčet pouze za určitých okolností, například při nehodách, a účastníci provozu musí být o nahrávání informováni. V Portugalsku je pravidlo ještě přísnější – zde je palubní kamery zcela zakázáno používat a nesmí být v autě ani instalovány. Podobný zákaz platí také v Lucembursku, kde jsou kamery v autě povoleny, ale nesmí být využívány k natáčení.
7) Sluchátka za volantem jsou v některých zemích zakázána
Francie se rozhodla snížit počet dopravních nehod způsobených nepozorností řidičů a v roce 2015 zavedla zákaz používání sluchátek při řízení. Tento zákon se vztahuje na všechny dopravní prostředky, včetně cyklistů. Použití sluchátek při řízení může způsobit ztrátu pozornosti, a tím zvýšit riziko nehody.
8) Omezený přístup na silnice podle SPZ
V Manile, hlavním městě Filipín, se rozhodli řešit problém s přetížením silnic pomocí předpisu, který omezuje vjezd vozidel na základě jejich registrační značky. Například pokud vaše SPZ končí číslicí 1 nebo 2, nesmíte vjet na určité silnice v pondělí mezi 7:00 a 19:00. Někteří řidiči tento systém obcházejí tím, že vlastní dvě auta s různými SPZ a vybírají si to, které mohou v daný den použít.
9) Čisté okno, klíč k bezpečné jízdě v Rumunsku
V Rumunsku se předpisy zaměřují i na vzhled a čistotu vozidla. Řidiči zde mohou dostat pokutu, pokud jejich okna nejsou dostatečně čistá. Zákon totiž stanovuje, že špinavá okna mohou omezovat výhled řidiče a tím ohrožovat bezpečnost na silnici. Přesná hranice, kdy je okno již považováno za špinavé, není stanovena, a rozhodnutí tak závisí na policistovi, který situaci posuzuje.
10) Ledové cesty v Estonsku – bez pásů a za denního světla
V zimním období se v Estonsku tvoří speciální ledové cesty, které umožňují přejetí zamrzlých řek a jezer. Tyto cesty jsou ale pod přísnou regulací. Řidiči na nich nesmí předjíždět, musí jezdit pouze za denního světla a za dobré viditelnosti, která musí být minimálně 300 metrů. Zákaz zapínání bezpečnostních pásů na těchto cestách může působit zvláštně, ale je určen k tomu, aby řidiči měli větší šanci uniknout z vozu v případě, že se auto propadne do ledové vody.