23. prosince 2020
Kategorie: Financování

Není leasing jako leasing. Na co si dát pozor?

Jen málokdo si může dovolit zaplatit za auto najednou a z vlastní kapsy. Většina lidí sáhne po leasingu nebo po jiné formě splátkového kalendáře. Na rozdíl od různých jiných úvěrů mívá však leasing výrazně nižší úročení, neboť tuto půjčku de facto ručíte kupovaným autem.

Leasing může využít prakticky kdokoli, podmínky se však liší podle toho, zda o něj žádá:

  • Fyzická osoba nepodnikající, tedy běžný zákazník
  • Osoba samostatně výdělečně činná
  • Právnická osoba, tedy firmy, bytová družstva, neziskové organizace a další podobné instituce

Na nové i ojeté vozy

V úplných začátcích leasingových smluv bylo možné tímto způsobem financovat pouze nákup nového vozu od autorizovaného dealera jednotlivých automobilek. Tato éra však již dávno pominula, a tak můžete auto na leasing pořídit také z autobazaru, a za určitých podmínek dokonce i přímo od předchozího majitele. Podmínky leasingu jsou ale v takovém případě obvykle poněkud horší než při nákupu nového vozu, neboť jde z pohledu leasingové společnosti o rizikovější investici.

Zjistěte si dostatek informací

Pokud se chystáte zakoupit auto na leasing, pečlivě prověřte leasingovou společnost, která bude váš nákup financovat. Kromě prostudování internetových recenzí se zkuste poptat známých. Zjistěte si také, jak daná společnost postupuje v případě nečekaných událostí, jako je ztráta zaměstnání, případně nabourání kupovaného auta. Jak už to tak bývá, přístup jednotlivých firem se hodně liší.

Pečlivě pročtěte smlouvu

Podobně jako u pojistek či jiných úvěrů, i v tomto případě je před podpisem třeba pečlivě prostudovat leasingovou smlouvu. Najdete v ní například výši smluvních pokut za pozdní splácení nebo naopak podmínky pro případnou slevu za včasnou úhradu splátek. Kromě toho jsou zde definované důvody pro předčasné ukončení smlouvy, například v případě odcizení nebo zničení auta.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: