
Jak na výměnu oleje v autě?
Měníte olej v dostatečně krátkých intervalech? Ne? Raději začněte, protože dlouhé otálení může motoru zbytečně uškodit. Podle odborníků nejsou příliš vhodné ani oleje s aditivy. Některé mohou motoru dokonce uškodit.
Jízda s příliš starým olejem není pro motor příznivá. Rychle se zanáší, ztrácí těsnost a opotřebovává se. Mazací schopnosti oleje zhoršují degradační produkty a nespálené palivo. Dochází k rychlejšímu zanášení olejového filtru a mazacích kanálků. Může dojít k poškození některých citlivých částí motoru (např. turbodmychadla) a ve finále i k zadření motoru. Na kvalitu oleje mají vliv také poruchy – například průnik chladicí kapaliny nebo závady vstřikování paliva. Tato kombinace znamená pro motor rychlý konec.
Doporučenou frekvenci výměny oleje stanovují výrobci vozidel. Často udávají několik různých intervalů. Například na jeden rok nebo 15 tisíc kilometrů a při dodržení určitých podmínek prodloužený interval na dva roky a dvojnásobný počet kilometrů.
U nového auta, které jezdí převážně delší trasy, lze uvažovat o výměně oleje i po ujetí 30 tisíc kilometrů. Ovšem pouze za předpokladu kvalitního servisu, průběžného doplňování čerstvého oleje a především kvalitně provedené výměny. Na životnosti oleje se může podepsat nekvalitní palivo, časté přetěžování motoru nebo závady. Nesprávně provedená výměna zkrátí životnost oleje i na polovinu.
U staršího vozu se tedy rozhodně vyplatí kratší interval na běžných 15 tisíc kilometrů. Náklady za častější výměnu oleje jsou oproti zvýšenému riziku poškození motoru zanedbatelné. Kratší interval výměny oleje má navíc vliv na kultivovanější chod a nižší spotřebu auta.
Co se týče aditiv, motorové oleje obsahují potřebné příměsi již z výroby. Výrobky s dodatečnými aditivy mohou paradoxně narušit původní vyváženost a vytvořit abrazivní prostředí, případně zapříčinit odloučení původních aditiv a narušit žádoucí vlastnosti oleje. Na základě dlouhodobých negativních zkušeností odrazují od používání dodatečných aditiv i někteří výrobci.